Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... depunere dosar pentru indemnizatie de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

depunere dosar pentru indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua. Ma numesc Linda si in noiembrie 2009 am nascut o fetita. Am facut cerere de suspendare a contractului de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului, incepand cu 01 ianuarie 2010. Deoarece unul dintre angajatori nu mi-a trimis adeverinta la timp, nu am putut depune dosarul in termen de 60 de zile, asa cum au spus cei de la primarie. Se mai poate face ceva ca sa pot beneficia totusi de indemnizatie, macar pe perioada ramasa pana la implinirea a 2 ani?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Indemnizatia pentru cresterea copilului se cuvine si se plateste incepind cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul si indemnizatia de maternitate (minim 42 zile calendaristice de la data nasterii copilului), daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data. Daca ati depasit termenul de 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate, se ia in calcul data depunerii cererii.

Ca baza legala aveti art.10 din OUG nr.148/2005.