Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Buna ziua. Ce documente sta la baza procesului verbal de punere in posesie al Comisiei locale de fond funciar?
lordionis, utilizator
Procesul verbal de punere in posesie este intocmit de catre un executor judecatoresc la care trebuie sa apelati. Va trebui sa depuneti titlul executoriu si sa achitati taxa solicitata de executor.Mai departe e treaba lui.
Succes.
av. M.Hornea
:)):))Nu zau???
Stimata d-na avocat, cititi, va rog, HG 890/2005 - regulamentul de organizare si functionare a comisiilor pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor in vederea aplicarii legii 247/2005 si veti afla ca procesul verbal de punere in posesie este intocmit de catre comisia locala de fond funciar, in prezenta persoanei indreptatite la reconstituirea dreptului de proprietate, cu ocazia punerii efective in posesie (delimitarea in teren, pe planul parcelar, a suprafetei retrocedate, cu identificarea tarlalei, parcelei/solei si vecinilor).
Ontopic: la baza procesului verbal de punere in posesie stau Anexa la legea 18/1991, 1/2000 sau 247/2005 in care se afla evidentiat numele persoanei indreptatite si suprafata ce urmeaza a fi retrocedata, planul parcelar, adeverinta eliberata de comisia locala de fond funciar privind reconstituirea dreptului de proprietate, valabila pana la emiterea TP.
Procesul verbal de punere in posesie sta la baza emiterii titlului de proprietate de catre Comisia judeteana de fond funciar, impreuna cu OCPI...
Multumesc pt. raspuns. =D>
Buna seara.Corect ce spune dna.Kyandra.Apropo atunci cind se pace Procesul Verbal de punere in posesie+schita terenului [acestea se fac in ML.]si premerg Titlului de Proprietate daca se greseste la inmultire care act este [ MAI VALABIL?????]:O