Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calomnie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calomnie?

Seful ( fostul ) meu m-a acuzat in public de furt fara sa aiba in mod evident nici o dovada ( pe baza faptului ca trec printr-o perioada destul de dificila financiar ). In urma acestei acuzatii am reziliat contractul de colaborare, lipsindu-ma astfel de venituri destul de importante.
In afara de pierderea venitului respectiv, demnitatea mea a fost grav prejudiciata. In ce masura se incadreaza aceasta fapta la calomnie, si care ar fi pasii pe care i-as putea urma pentru a recupera prejudiciul material dar mai ales moral cauzat?
Probele la care va referiti constituie exact aspectul asupra caruia colega legally ,a inteles sa va atraga atentia,respectiv disp art 207 Cod penal
In raport de derularea reala a evenimentelor ,contactati avocat care se poate pronunta pentru oportunitatea unui eventual demers