Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata sultelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata sultelor

In urma unei hotarari judecatorestidefinitive si irevocabile ,unul din trei mostenitori a fost obligat sa vanda suprafata de teren care a fost subiectul cauzei,si sa plateasca sulte celorlalti doi mostenitori. Ce pot sa fac daca nu primesc suma de bani cuvenita,sulta. Cui sa ma adresez si ce sorti de izbinda am. Va multumesc.
ce sa faceti? sa solicitati vinderea bunului la executorul judecatoresc, in recuperarea sultei stabilita de instanta, in cazul in care aceasta nu este executata de buna-voie.
In urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile ,unul din trei mostenitori a fost obligat sa vanda suprafata de teren care a fost subiectul cauzei,si sa plateasca sulte celorlalti doi mostenitori. Ce pot sa fac daca nu primesc suma de bani cuvenita,sulta. Cui sa ma adresez si ce sorti de izbinda am. Va multumesc.
Raspuns. Pentru a primi sulta de la mostenitorul in cauza, hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila constiuind titlu executoriu in sine, aceasta trebuie investita cu formula executorie in temeiul art. 269 si 374 C. proc. Civila pentru a putea fi pusa in executare.
Cu hotararea judecatoreasca astfel investita va puteti adresa unui executor judecatoresc cu o cerere de executare silita imobiliară, iar in urma desfasurarii procedurii de executare silita, dvs veti putea primi suma ce v-a fost acordata prin hotararea judecatoreasca.
aveti grija la termenul de prescriptie !! daca cel obligat la plata sulteti nu-si executa aceasta obligatie in termen de 3 ani , iar dvs. stati in pasivitate in tot acest timp , dupa implinirea termenului nu mai puteti face nimic din punct de vedere legal pt. a-l obliga sa va plateasca sulta .
roxanel a scris:

aveti grija la termenul de prescriptie !! daca cel obligat la plata sulteti nu-si executa aceasta obligatie in termen de 3 ani , iar dvs. stati in pasivitate in tot acest timp , dupa implinirea termenului nu mai puteti face nimic din punct de vedere legal pt. a-l obliga sa va plateasca sulta .

Multumesc pt raspunsuri.As mai pune o intrebare: Persoana respectiva nu este obligata sa cheme ceilalti mostenitori la efectuarea vanzarii?in ideea ca face vanzarea si nu ne plateste sultele. Eu nu am de unde sa stiu daca si cand are loc tranzactia, pt al obliga sa plateasca. Multumesc.
terenul resepctiv a fost atribuit de catre instanta de judecata acelui mostenitor . prin urmare, acesta nu este obligat sa va instiinteze cu privire la data instrainarii acestui teren . are doar obligatia achitarii sultei catre ceilalti mostenitori .
dvs. trebuie sa aveti grija sa vi se plateasca aceasta sulta .
calculati termenul de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a respectivei hotarari judecatoresti .
daca vedeti ca respectivul nu-si executa de bunavoie obligatia de plata a sultei , adresati-va executorului judecatoresc.