Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reducere capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reducere capital social

care este procedura pentru reducere de capital
Buna ziua.
Procedura este aceeasi ca si la infiintarea unei firme si aportarea capitalului,cu diferenta ca se face in sen invers,adica se reduce capitalul social.
Actele se fac prin ORC.
Dar atentie, reducerea capitalului nu se poate face sub limita legala,per a contrario,societatea se dizolva.
Baza legala,Legea 31/1990 .

Marius Bote.
ma scuzati de deranj si multumesc pt raspuns
dar am inca o intrebare : daca intr-un srl cu 2 asociati unul dintre asociati se retrage se poate face reducerea de capital in acelasi timp si mentionand in hotararea aga ca ,,se reduce capitalul social prin retragerea asociatului si inapoierea contravalorii partilor lui sociale,,?