avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comision sau prestari servicii, altul?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comision sau prestari servicii, altul?

Buna ziua tuturor,
Va supun discutiei si parerilor urmatoarea situatie:
am un site web care ofera servicii de rezervari hoteluri online.
Noi ca si site punem doar la dispozitiei platforma web, fara a oferi consultanta turistilor sau vinde pachete de turism, prin urmare nu suntem agentie de turism.
Nu taxam hotelurile pentru oferirea platoformei de intermediere, insa din fiecare rezervare realizata prin intermediul siteului, hotelul trebuie sa plateasca un comision de 10% din valoarea rezervarii.

Ce contract ar trebui sa inchei eu ca si site cu hotelul? Contract de comision? Contract de prestari servicii?

Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 10:35, 8 Iunie 2010
Din punct de vedere juridic, ambele tipuri de C. sunt la fel de bine aplicabile in speta.
Din punct de vedere contabil, mai "clar" ar fi cel de "Prestari servicii" (cu TVA sau fara, dupa cum aveti declarat in 010)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen vs activitatea facturata daniel756 daniel756 Buna ziua, Oare ma puteti lamuri intr-o privinta: Doresc sa imi infiintez o firma pentru a aplica la un proiect cu fonduri europene si astfel sunt nevoit ... (vezi toată discuția)
Agentie de turism sau nu ? florin89 florin89 Buna ziua, Am si eu o intrebare: Trebuie sa fii agentie de turism (brevet de licenta, autorizatii de la min. transporturilor, etc) ca sa oferi ... (vezi toată discuția)
Alte servicii de rezervare si asistenta turistica 7990 acd acd Buna ziua, M-ar interesa sa deschid un site de rezervari cazari online . Precizez ca pe site se va putea platii contravaloarea inchirierii Ca sa evit ... (vezi toată discuția)