Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comision sau prestari servicii, altul?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comision sau prestari servicii, altul?

Buna ziua tuturor,
Va supun discutiei si parerilor urmatoarea situatie:
am un site web care ofera servicii de rezervari hoteluri online.
Noi ca si site punem doar la dispozitiei platforma web, fara a oferi consultanta turistilor sau vinde pachete de turism, prin urmare nu suntem agentie de turism.
Nu taxam hotelurile pentru oferirea platoformei de intermediere, insa din fiecare rezervare realizata prin intermediul siteului, hotelul trebuie sa plateasca un comision de 10% din valoarea rezervarii.

Ce contract ar trebui sa inchei eu ca si site cu hotelul? Contract de comision? Contract de prestari servicii?

Va multumesc.

Din punct de vedere juridic, ambele tipuri de C. sunt la fel de bine aplicabile in speta.
Din punct de vedere contabil, mai "clar" ar fi cel de "Prestari servicii" (cu TVA sau fara, dupa cum aveti declarat in 010)