Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurati

Daca sotia lucreaza cu acte de munca si i se retin toate contributiile la stat,poate fi asigurat si sotul+copii?
Da poate fi luat pe asigurarea sotiei, va face cate o cerere catre AJOFM, CNPAS, CAS.
Coasigurat poate fi numai in sistemul de sanatate ... pot fi coasigurati decat sotul, sotia si parintii daca acestia nu realizeaza venituri