avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurati

Daca sotia lucreaza cu acte de munca si i se retin toate contributiile la stat,poate fi asigurat si sotul+copii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 14 Iunie 2010
Da poate fi luat pe asigurarea sotiei, va face cate o cerere catre AJOFM, CNPAS, CAS.
Coasigurat poate fi numai in sistemul de sanatate ... pot fi coasigurati decat sotul, sotia si parintii daca acestia nu realizeaza venituri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)
Coasigurat EugenioAmi EugenioAmi Buna ziua. Sotul meu lucreaza cu contract de munca ca si curier cu o ora pe zi. As dori sa stiu daca eu ca si sotie pot beneficia de calitatea de coasigurat ... (vezi toată discuția)
Coasigurat colega3 colega3 in prezent nu lucrez, nu am nici un fel de venit. pot copii mei, care lucreaza cu contract de munca ca sa ma treaca ca si coasigurat la sanatate? (vezi toată discuția)