Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rezerva legala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rezerva legala

O societate comerciala are capital social 200 lei, rezerva legala constituita pana la valoarea de 10 lei. In anul 2009 a inregistrat profit . La sfarsitul anului 2009 nu a inregistrat rezerva legala (completarea pana la 20% din capitalul social) iar intregul profit l-a repartizat la rezultatul reportat, cont 117. Se poate face vreo reglare in acest moment? Mentionez ca in 2010 societatea este pe pierdere.
117 reprezinta profitul nerepartizat din anii precedenti. Printr-o hotarare a Adunarii generale a asociatilor(actionarilor), puteti repartiza cota parte din acesta la rezerve legale.
legea parca spunea ca rezerva legala se constituie numai din profitul brut, iar in 117 este deja profitul net