avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rezerva legala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rezerva legala

O societate comerciala are capital social 200 lei, rezerva legala constituita pana la valoarea de 10 lei. In anul 2009 a inregistrat profit . La sfarsitul anului 2009 nu a inregistrat rezerva legala (completarea pana la 20% din capitalul social) iar intregul profit l-a repartizat la rezultatul reportat, cont 117. Se poate face vreo reglare in acest moment? Mentionez ca in 2010 societatea este pe pierdere.
Cel mai recent răspuns: m3131gabi , utilizator 16:55, 1 Iulie 2010
117 reprezinta profitul nerepartizat din anii precedenti. Printr-o hotarare a Adunarii generale a asociatilor(actionarilor), puteti repartiza cota parte din acesta la rezerve legale.
legea parca spunea ca rezerva legala se constituie numai din profitul brut, iar in 117 este deja profitul net

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont 117 bastti bastti Buna As vrea sa stiu cum se mai lucreaza cu contul 117. De exemplu pot acoperi pierderea din anii anteriori(debit 117) cu creditul contului 4551 ? Dar ... (vezi toată discuția)
Repartizarea profitului anului 2009 maricos maricos la sf anului 2009 am profit 1169 lei si am facut inregistrarea 129=117 1169 lei este bine si ce inregistrari trebuie sa mai fac cu privire la ... (vezi toată discuția)
Modalitate de repartizare a profitului reportat lory_g lory_g O societate comerciala nu si-a distribuit profitul din anul 2006. Suma totala (conform balanta ianuarie 2010)din contul creditor 117 este de 9 449 ... (vezi toată discuția)