Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actele necesare cumpararii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actele necesare cumpararii

daca doresc sa cumpar un imobil, ce acte,documente,trebuie sa mi se prezinte, sa primesc, ca sa fiu sigur ca imobilul e "ok"?
Actele de proprietate , istoricul actelor(actele vechi de proprietate in cazul in care exista mai multi fosti proprietari) , certificatele de mostenitor(daca imobilul a fost dobandit prin mostenire) , autorizatii de construire (daca este vorba de o casa) , chitante care sa ateste plata intretinerii , electricitatii , gazelor , apei etc, adeverinta de la asociatia de proprietari din care sa rezulte ca nu sunt datorii si , bineinteles , actele de identitate ale vanzatorilor!:D
Succes!
multumesc frumos
In afara celor enumerate anterior, cele mai importante sunt extrasul de carte funciara (cat se poate de recent) si certificatul de atestare fiscala (atesta plata la zi a impozitului). Cel mai sigur e sa mergeti cu proprietarul la un notar caruia sa ii solicitati un extras pentru autentificare (acest tip de extras se elibereaza numai la cererea notarului si este valabil numai cinci zile lucratoare de la data solicitarii - pe acesta perioada este blocata cartea funciara, adica nu se mai pot face niciun fel de modificari cu privire la dreptul de proprietate asupra acelui imobil). De asemenea, puteti merge personal la biroul de carte funciara si sa solicitati un extras de carte funciara pentru informare. Acest tip de extras nu este valabil la intocmirea actelor notariale si nici nu blocheaza cartea funciara.