Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale membru consiliu administratie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

membru consiliu administratie

Un membru al Consiliului de Administratie a demisional, locul sau a fost preluat de o alta persoana dar numai pe un an de zile (stipulat in Hotararea AGA), cum trebuie procedat in continuare pentru ca societatea sa aiba numarul de membri in consiliul de administratie prevazut de lege (in acest caz trei) ?
Trebuie convocata AGA ?,cine trebuie sesizat (atentionat) ?
Art. 137 ind. 2 din Legea nr. 31/1990:

(1) În caz de vacanţă a unuia sau a mai multor posturi de administrator, dacă prin actul constitutiv nu se dispune altfel, consiliul de administraţie procedează la numirea unor administratori provizorii, până la întrunirea adunării generale ordinare a acţionarilor.
(2) Dacă vacanţa prevăzută la alin. (1) determină scăderea numărului administratorilor sub minimul legal, administratorii rămaşi convoacă de îndată adunarea generală ordinară a acţionarilor, pentru a completa numărul de membri ai consiliului de administraţie.
(3) În cazul în care administratorii nu îşi îndeplinesc obligaţia de a convoca adunarea generală, orice parte interesată se poate adresa instanţei pentru a desemna persoana însărcinată cu convocarea adunării generale ordinare a acţionarilor, care să facă numirile necesare.