Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... castiguri impozabile
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

castiguri impozabile

Am castigat la loto 500 ron. Se impooziteaza? cu cat ?
Cu 16 %.
Multumesc. o zi buna.
Cei de la Loteria Nationala spun:

"Conform OUG 58/26.06.2010 începând cu data de 01.07.2010 “Veniturile din jocurile de noroc se impun prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 25% aplicată asupra venitului net. Venitul net se calculează la nivelul câştigurilor realizate într-o zi de la acelaşi organizator sau plătitor”. Venitul net reprezintă diferenţa dintre câştigul obţinut şi suma neimpozabilă de 600 lei.
Impozitul se va calcula şi reţine la sursă la momentul plăţii câştigului. "