Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exista un model de decizie pentru incetare la termen ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exista un model de decizie pentru incetare la termen cim determinat?

Buna ziua,
Pana acum nu am avut salariati cu cim determinat si la inceputul lunii august avem cativa salariati carora le vor inceta contractele de munca pe perioada determinata.
Cum trebuie procedat? Fac o decizie in acest sens si o inregistrez la ITM, fac o notificare s-au ce anume trebuie sa fac?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat..
Multumesc.
Chiar daca este CIM pe perioada determinata, ITM cere decizie de incetare a CIM pentru completarea in carnetul de munca a datelor. Eu folosesc modelul de decizie de incetare a CIM in care voi aplica articolul corespunzator cf codului muncii.
SC ___________________________
Sediul_________________________
Tel/Fax: _______________________

DECIZIA Nr._______/_______________

Avand in vedere expirarea termenului contractului individual de munca incheiat pe perioada determinata cu dl / dna __________________;

In temeiul art.56 lit. j din Codul muncii,

Administratorul SC ______________SRL, dl/dna _____________,

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr.____________/________________ incheiat cu dl / dna _______________________________________, inceteaza cu data de _______ .

2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, celui in cauza, in termen de 5 zile.

3. Impotriva prezentei decizii de incetare a contractului individual de munca, salariatul se poate adresa cu contestatie la Tribunalul____________ in termen de 30 de zile de la comunicare.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii __________________
Semnatura
salariatului ______________________
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc inca o data pentru ajutor.
Nicoleta Radu
nicradu a scris:

Buna ziua,
Pana acum nu am avut salariati cu cim determinat si la inceputul lunii august avem cativa salariati carora le vor inceta contractele de munca pe perioada determinata.
Cum trebuie procedat? Fac o decizie in acest sens si o inregistrez la ITM, fac o notificare s-au ce anume trebuie sa fac?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat..
Multumesc.

Decizia se emite in termen de 5 zile lucratoare de la data incetarii c.i.m. si se comunica in termen de 5 zile lucratoare salariatului de la data emiterii.