Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu despagubire

Am un dosar solutionat la ANRP legea 247/2005 pentru care am optat plata in numerar. Guvernul printr-o ordonanta recenta a amanat platile in numerar pe o perioada de doi ani. Intreb daca sau cand pot sa dau ANRPul in judecata pentru a fi obligat sa-mi emita titlul de plata in numerar conform optiunii inregistrate ?
Accesul la justitie este garantat. Daca nu aveti un titlu executor, il puteti obtine prin instanta, cu o conditie : sa demonstrati neconstitutionalitatea ordonantei.
Avind invedere ca numai plata este aminata nu si obtinerea tuitluluiputeti face demersurile necesare
Daca am fost chemat la Bucuresti la ANRP pentru a-mi exprima optiunea de despagubire (numerar sau actiuni fond proprietatea) optand pentru numerar cu specificarea contului in care sa-mi fie virati banii, sa inteleg ca titlul de plata inca nu a fost emis ? si in acest caz pot cere ca instanta sa oblige ANRP-ul sa-mi emita titlul de plata ?
Care-i diferenta intre titlul de despagubire (pe care l-am primit) si titlul de plata ?