Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decontare cheltuieli angajati
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decontare cheltuieli angajati

Buna ziua,

Se pot deconta cheltuieli de telefonie mobila a unui angajat? Daca da in ce conditii?
Angajatul vrea sa aduca factura si sa ii dam banii insa se poate deduce si TVA-ul de pe factura lui?

Multumesc
daca nr de tel apartine firmei sau daca nu , in ctr indiv de munca al salariatului mentionati ca ii dati un tel si ca suportati cheltuielile(il treceti la o rubrica de echipament) se deconteaza factura integral
ok, dar TVA-ul de pe factura cu care vine angajatul ca sa o decontam, se poate deduce pe firma sau nu?
Multumesc
dupa pararea mea in conditiile in care in contractul de servicii telefonice intre societatea de telefonie si societatea dvs nu este inclus si nr.de tel al angajatului nu se poate deduce TVA, ci pot fi luate in calcul aceste cheltuieli incl tva ptr calculul impozitului pe profit (contract de comodat- salariatul pune la dispozitia societatii tel si conv tel).