Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit dobanda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit dobanda

Pentru depozitele bancare dobanda este impozitata incepand cu luna iulie sau de la constituirea depozitului? Multumesc!
COMUNICAT DE PRESA 7 iulie 2010 – ARB Asociatia Romana a Bancilor

Membrii Consiliului de Administratie al Asociatiei Romane a Bancilor (ARB) au avut miercuri, 7.07.2010, o intalnire de lucru cu Ministrul Finantelor Publice, domnul Sebastian Vladescu. in cadrul acestei intalniri s-au clarificat aspectele privind aplicarea prevederilor OUG nr. 58/2010 referitoare la calculul impozitului asupra veniturilor sub forma de dobanzi realizate de persoanele fizice.
In acest sens mentionam urmatoarele:
• Veniturile sub forma de dobanzi realizate pana la data de 30 iunie 2010 inclusiv sunt venituri neimpozabile.
• Veniturile sub forma de dobanzi realizate incepand cu 1 iulie 2010 se impun cu o cota de 16% din suma acestora.
• Baza de calcul asupra careia se aplica cota de impozit de 16% este constituita din veniturile calculate incepand cu data de 1 iulie 2010 pana la data scadentei depozitului si inregistrate in contul curent sau contul de depozit al titularului.