avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie crestere copil

buna seara!
as vrea sa stiu daca s-a micsorat sau nu indemnizatia de 85% acordata pt.ingrijirea copilului dar nu gasesc actul normativ....poate sa ma ajute cineva?
multumesc
Cel mai recent răspuns: corapeptea , utilizator 10:03, 27 Iulie 2010
Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, publicata in Monitorul Oficial nr. 441 din 30 iunie 2010.

Art. 12.
Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. l din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Eu am sunat la Primaria Sector 2 la dosare si alocatii si mi s-a spus ca ei nu au fost anuntati de nici o modificare. Cererile se depun tot pentru 85%.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate recupera in instanta diminuarea indemnizatiei pentru ccc? catalin_next catalin_next Incepant cu 1 aprilie 2010 am intrat in concediu pentru cresterea copilului iar in iunie 2010 am primit primele 2 indemnizatii de 1810 ron /luna. Incepand cu a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului kriki kriki ma intereseaza daca s-a aprobat legea privind micsorarea indemnizatiei cu 15%? (vezi toată discuția)
Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)