avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie

am si eu o intrebare....care sunt sansele ca o persoana care a depus marturie mincinoasa sa scape fara inchisoare???
si ce ar trebui sa faca?? sa isi retraga marturia mincinoasa??
Cel mai recent răspuns: mihaela89 , utilizator 23:37, 2 August 2010
mihaela89 a scris:

am si eu o intrebare....care sunt sansele ca o persoana care a depus marturie mincinoasa sa scape fara inchisoare???
si ce ar trebui sa faca?? sa isi retraga marturia mincinoasa??

Dati-ne mai multe elemente.
Daca nu are antecedente nu face inchisoare, dar.....o condamnare mica tot primeste!
Marturia minicinoasa se pedpeseste su inchisoare de la 1- 5 ani.
Fapta nu se pedepseste daca in cazurile penale mai inainte de a se produce arestarea inculpatului, ori in toate cauzele mai inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase , martorul si retrage marturia.
De asemenea, daca retragerea marturiei a intervenit in cauzele penale dupa ce s-a produs arestarea inculpatului sau in toate cauzele dupa ce s-a pronuntat o hotarare sau dupa ce s-a dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, instanta va reduce pedeapsa potrivit art. 76.c.pen.
Ultima modificare: Luni, 2 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
deci ar trebui sa-si retraga declaratia mincinoasa pana se da sentinta???
si in acest caz tot ia condamnare nu?
Data post: Luni, 2 August 2010, 22:12
Subiect: Declaratie Mincinoasa

Ce se intampla daca un martor care a dat o declaratie la politie a zis o chestie iar la tribunal knd a fost intrebat daca isi mentine declaratia a zis "da" , dar totusi a n-a zis acelasi lucru k in declaratia de la politie....
Intra la declaratie mincinoasa??
si daca da, care sunt sansele ca sa scape fara inchisoare de la 1-5 ani???
cum ar trebui sa procedeze??? sa-si retraga declaratia mincinoasa??? sau cum???
multumesc celor care raspund......

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa jeneta jeneta ce se poate intampla daca te gaseste cu marturie mincinoasa si nu iti retragi plangerea poate sa te aresteze? (vezi toată discuția)
Declaratie mincinoasa mihaela89 mihaela89 Ce se intampla daca un martor care a dat o declaratie la politie a zis o chestie iar la tribunal knd a fost intrebat daca isi mentine declaratia a zis \"da\" , ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa meseriasu6_9 meseriasu6_9 Buna seara.....am si eu o nelamurire...in urma cu cativa ani,mai exact 2 a avut loc o bataie in barul in care ma aflam,drept urmare am fost si martor iar la ... (vezi toată discuția)