Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie

am si eu o intrebare....care sunt sansele ca o persoana care a depus marturie mincinoasa sa scape fara inchisoare???
si ce ar trebui sa faca?? sa isi retraga marturia mincinoasa??
mihaela89 a scris:

am si eu o intrebare....care sunt sansele ca o persoana care a depus marturie mincinoasa sa scape fara inchisoare???
si ce ar trebui sa faca?? sa isi retraga marturia mincinoasa??

Dati-ne mai multe elemente.
Daca nu are antecedente nu face inchisoare, dar.....o condamnare mica tot primeste!
Marturia minicinoasa se pedpeseste su inchisoare de la 1- 5 ani.
Fapta nu se pedepseste daca in cazurile penale mai inainte de a se produce arestarea inculpatului, ori in toate cauzele mai inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase , martorul si retrage marturia.
De asemenea, daca retragerea marturiei a intervenit in cauzele penale dupa ce s-a produs arestarea inculpatului sau in toate cauzele dupa ce s-a pronuntat o hotarare sau dupa ce s-a dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, instanta va reduce pedeapsa potrivit art. 76.c.pen.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
deci ar trebui sa-si retraga declaratia mincinoasa pana se da sentinta???
si in acest caz tot ia condamnare nu?
Data post: Luni, 2 August 2010, 22:12
Subiect: Declaratie Mincinoasa

Ce se intampla daca un martor care a dat o declaratie la politie a zis o chestie iar la tribunal knd a fost intrebat daca isi mentine declaratia a zis "da" , dar totusi a n-a zis acelasi lucru k in declaratia de la politie....
Intra la declaratie mincinoasa??
si daca da, care sunt sansele ca sa scape fara inchisoare de la 1-5 ani???
cum ar trebui sa procedeze??? sa-si retraga declaratia mincinoasa??? sau cum???
multumesc celor care raspund......