Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

primesc pensie de urmas in urma decesului tatalui meu.daca ma angajez cu carte de munca la program de 4 ore,pot beneficia de aceasta pensie in continuare tinand cont de faptul ca urmez cursurile unei postliceale la zi?mentionez ca in primul an de studiu la aceasta forma de invatamant am primit pensie.
Buna ziua,
art.94 alin2 L.19/200: Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pesia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc jumatate din salariul mediu brut lunar pe economie.
In mod obligatoriu trebiue notifcata Casa Pensilor.

Succes,
Smochina a scris:

art.94 alin2 L.19/200: Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pesia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc jumatate din salariul mediu brut lunar pe economie.
In mod obligatoriu trebiue notifcata Casa Pensilor.

1. Nu stiu din ce lege ati luat articolul respectiv dar in Legea 19/2000, actualizata, el suna asa:
(2) Beneficiarii pensiei de urmaş pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, dacă veniturile brute lunare realizate nu depăşesc o pătrime din salariul mediu brut lunar pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
2. Salariul mediu brut pe economie este de 1836 lei. 1/4 = 459 lei.