avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

primesc pensie de urmas in urma decesului tatalui meu.daca ma angajez cu carte de munca la program de 4 ore,pot beneficia de aceasta pensie in continuare tinand cont de faptul ca urmez cursurile unei postliceale la zi?mentionez ca in primul an de studiu la aceasta forma de invatamant am primit pensie.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:32, 5 August 2010
Buna ziua,
art.94 alin2 L.19/200: Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pesia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc jumatate din salariul mediu brut lunar pe economie.
In mod obligatoriu trebiue notifcata Casa Pensilor.

Succes,
Smochina a scris:

art.94 alin2 L.19/200: Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pesia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc jumatate din salariul mediu brut lunar pe economie.
In mod obligatoriu trebiue notifcata Casa Pensilor.


1. Nu stiu din ce lege ati luat articolul respectiv dar in Legea 19/2000, actualizata, el suna asa:
(2) Beneficiarii pensiei de urmaş pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, dacă veniturile brute lunare realizate nu depăşesc o pătrime din salariul mediu brut lunar pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
2. Salariul mediu brut pe economie este de 1836 lei. 1/4 = 459 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas liliana v liliana v un tanar de 18 ani, beneficiar al pensiei de urmas (tatal decedat) este student in anul I. poate sa se angajeze pe perioada determinata fara sa piarda ... (vezi toată discuția)
Contractul de mandat versus pensia de urmas Cristina Comsa Cristina Comsa Buna ziua, sunt studenta la masterat si beneficiez de pensie de urmas.As dori sa stiu daca ma voi angaja cu contract de mandat la o agentie de asigurari imi ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas bmihai bmihai Buna ziua ! Daca vreau sa ma angajez cu CM sau sa lucrez ca PFA mi-as putea pastra pensia de urmas, de 443 RON ? Exista vreun prag minim de salariu care ... (vezi toată discuția)