Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării cumpararea unei case de la proprietar - primarie cu ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

cumpararea unei case de la proprietar - primarie cu credit in valuta

Sunt in curs de a cupara, prin credit "prima casa", o locuinta a carei proprietar este primaria municipiului(este vorba despre o locuinta mansardata).
Creditul l-am solicitat in euro(la ora actuala mai avantajos decat cel in lei), insa, datorita faptului ca institutiile publice nu opereaza cu valuta ci numai cu moneda nationala, va trebui sa achit o "diferenta de schimb valutar", iar intrebarea mea este ce si cat inseamna asta la o suma de 22.000 euro?
Mai fac mentiunea ca imobilele sunt scoase la vanzare de catre primarie la preturi calculate in euro.
In contractul de vanzare - cumparare trebuie sa fac o precizare punctuala vis a vis de acest lucru?
Exista un act normativ prin care sa ma informez mai bine fata de acest amanunt?

va multumesc!

cu deosebita consideratie,
7misu7
Preturile sunt afisate in euro pentru "orientare", dar contractul il veti face in lei la cursul zilei in care incheiati contractul.
Atunci veti vedea daca trebuie sa mai aduceti bani sau va este suficienta suma pe care o aveti.
Creditul pe care il luati de la banca va trebui sa-l schimbati in lei.

Toate costurile de schimb valutar le vedeti numai in ziua in care incheiati contractul, altfel ....doar puteti sa estimati.
va multumesc foarte mult