avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... un joc de cultura generala este un joc de noroc?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

un joc de cultura generala este un joc de noroc?

Buna ziua...am si eu o intrebare...Daca am un concurs de cultura generala ..gen Conquiztador..in care cate 2 participanti raspund la intrebari iar cel care castiga primeste ''jetoanele'' platite ca si taxa de participare ( buy-in ) de catre cei 2 participanti...acesta intra in categoria jocurilor de noroc? ...mentionez ca ''jetoanele'' sunt achizitionate cu bani si nu este necesar sa fie jucate, iar in urma castigarii concursului nu se obtin premii sau bani cii ''jetoanele'' oferite ca buy-in in joc...Conform legii privind organizarea jocurilor de noroc : '' Prin joc de noroc se înţelege acea activitate comercială care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii: se atribuie câştiguri materiale, de regulă băneşti, urmare a oferirii publice de către organizator a unui potenţial câştig şi a acceptării ofertei de către participant, cu perceperea unei taxe de participare directe sau disimulate, câştigurile fiind atribuite prin selecţia aleatorie a rezultatelor evenimentelor care fac obiectul jocului, indiferent de modul de producere a acestora.''
Totodata conform legii: '' Constituie circumstanţe agravante şi se sancţionează cu închisoarea de la 2 la 5 ani sau cu amendă, următoarele fapte: [...] organizarea de jocuri-concurs cu câştiguri de orice fel prin intermediul liniilor telefonice sau al altor sisteme de telecomunicaţie, televiziune sau radio prin care se condiţioneaza obţinerea unor avantaje materiale ca rezultat al răspunsurilor formulate la întrebări de cultură generală, inteligenţă sau perspicacitate şi care presupun o taxă de participare ''...Mentionez ca jocul este pe internet ...Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 21:44, 22 August 2010
Detaliati putin, ce se poate face cu acele jetoane...castigate, cu titlu de premiu, respectiv...pot fi valorificate?
Nu cunosc jocul...nu sunt adepta jocurilor, mai ales a celor de noroc dar...ceva imi scapa, din prezentarea dvs.
Daca doriti un raspuns, la modul concret, solicitati o lamurire din partea Ministerului Finantelor, posibil sa fie nevoie si de o autorizatie/licenta exploatare jocuri de noroc...

Da acele jetoane pot fi valorificate, acestea fiind folosite pentru achizitionarea de produse puse la dispozitie tot de site-ul meu...
Conform dispozitiilor legale enumerate mai sus este joc de noroc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un joc de cultura generala este joc de noroc????? elyon85 elyon85 Buna ziua...am si eu o intrebare...Daca am un concurs de cultura generala ..gen Conquiztador..in care cate 2 participanti raspund la intrebari iar cel care ... (vezi toată discuția)
Sala de jocuri - cod caen, licente Sorin978 Sorin978 Aș dori să deschid o sală de jocuri xbox 360 pentru închiriere. Ce cod CAEN aș avea nevoie și ce alte licențe? (vezi toată discuția)
Ordonanta 77 / 2009 adelam31 adelam31 Vă rog sa-mi spuneți dacă art 23 lit d din ordonanta de urgenta 77/ 2009 pentru jocul de noroc alba neagra mai este valabil, dacă s-a schimbat codul ... (vezi toată discuția)