Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... OUG 58/2010 comunicat CASA DE PENSII - Bucuresti
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

OUG 58/2010 comunicat CASA DE PENSII - Bucuresti

Conform Comunicatului de presa al ministrului muncii Mihai Seitan, "Persoanele care nu depun declaratiile privind veniturile de natura profesionala conform OUG.58/2010 pana la data de 25.08.2010, NU VOR PLATI AMENZI SAU PENALIZARI. Declaratiile se pot depune pana la sfarsitul saptamanii  si saptamana viitoare la ghiseele CPMB sau prin posta."

Mai suntem informati si despre continutul DOSARULUI (dosar inexistent in lege si Norme !):
Acte necesare pentru depunerea dosorului cf. OUG.58.2010
1. Copie CI/BI titular
2. Procura sau imputernicire daca este necesar
3 Certificat de inregistrare fiscala (PFA)
4. Copie dupa decizia de impunere la circa financiara (unde este inregistrata persoana cu venituri suplimentare)
5. Declaratia pe propria raspundere ca detine venitul mentionat in declaratie.
Beneficiar Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti- cod fiscal 13601150
Atentie :Va rugam sa specificati pe ordinul de plata (la obiectul Platii) OUG. 58/2010
Conturi pentru incasarea contributiilor de asigurari sociale cf.  OUG 58
Incasarea contributiilor de asigurari sociale datorate in baza OUG 58/2010 se face in urmatoarele conturi de trezorerie :
Conturi trezorerie pentru plata contributiei de asigurari sociale pentru asiguratii individuali:
sect.1   RO26 TREZ  701 22210309XXXXX
Sect.2   RO48 TREZ  702 22210309XXXXX
sect.3   RO70 TREZ  703 22210309XXXXX
sect.4   RO92 TREZ  704 22210309XXXXX
Sect.5   RO17 TREZ  705 22210309XXXXX
Sect.6   RO39 TREZ  706 22210309XXXXX
Beneficiar: Casei de Pensii a Municipiului Bucuresti
Cui 13601150

NOTA:
Este discutabila, curioasa si "un pic" ilegala afirmatia dlui Ministru Seitan privind faptul ca nu vom plati amenzi sau penalizari pentru nedepunerea si neachitarea la scadenta a contributiilor individuale ( cu termen 25 august 2010) deoarece:
- Legea prevede :
Art. 9
(1)Termenele de declarare prevăzute la art. 8 alin. (1) şi (4) constituie şi termene de plată a contribuţiilor individuale.
(2)Persoanele care realizează, în condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), venituri de natură profesională în mod ocazional datorează contribuţiile individuale până la data la care cuantumul veniturilor de natură profesională realizate în cursul anului calendaristic atinge plafonul de 5 salarii medii brute pe economie.
(3)Pentru neachitarea contribuţiilor individuale la termenele de scadenţă prevăzute la alin. (1) se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere, în condiţiile legii.

CONCLUZIE:

Care este baza legala prin care daca depunem cu intarziere declaratiile si (implicit) platim cu intarziere contributiile individuale suntem exonerati de amenzi (aici s'ar mai putea, pentru ca nu obliga nimeni organul de control sa si aplice amenzile) dar si de dobanzi si penalitati de intarziere?
NOTA:
Conform legii dobanzile si penalitatile se calculeaza prin efectul legii de catre organul de administrare si control al acestor contributii.

SAU se aplica de catre dl Ministru deviza celebra a regelui FRANTEI Ludovic al IV -lea: STATUL SUNT EU ?. Franta este azi republica dar si Romania este azi republica !
Tocmai vin de la casa de pensii Bucuresti. Se putea intra cu greu in cladire, era plin de lume acolo asa ca am hotarat sa le transmit prin posta declaratia.

Mi-e neclar insa punctul 5 din cerintele lor

5. Declaratia pe propria raspundere ca detine venitul mentionat in declaratie.

Adica daca eu dau si semnez declaratia respectiva, mai trebuie sa dau o declaratie la declaratie?
Si mai tare e faza ca la punctul 4 cere copie dupa decizia de impunere de la adm. financiara.Pai ala este venitul , nu ?De ce mai trebuie si declaratie pe propria raspundere?
DA SI DACA NE UITAM LA PUNCTUL 5 ESTE TRECUT SI :
-INCEPIND CU DATA DE :ADICA 01.07.2010,DAR DECIZIA DE IMPUNERE ESTE AFERENTA ANULUI 2009,NU?