Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... revenirea la numele initial casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

revenirea la numele initial casatoriei

in urma divortului prin sentinta definitiva si irevocabila am obtinut numele avut in urma casatoriei din anumite motive cum as putea reveni la numele avut inanitea casatoriei ,adica numele de fata.multumesc
Prin actiune judecatoreasca.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Pe cale administrativa, printr-o cerere depusa la serviciul de stare civila: SPCLEP din orasul d-voastra. Este o procedura greoaie si de durata, include si publicarea in monitorul oficial, dar in general pe o asemenea motivatie o astfel de cerere este admisibila. Va vor fi solicitate si cazierele judiciare si fiscale.
avocat Cristina Popescu