Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum obtin un ordin de restrictie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum obtin un ordin de restrictie?

am locuit timp de 2ani impreuna cu un barbat, fara sa fim casatoriti, dupa care ne-am despartit din cauza violentei lui.De un an de zile,sunt urmarita permanent de el,batuta,violata,face scandaluri pe scara unde locuiesc,intra cu forta in casa,imi distruge lucrurile.Am depus zeci de plangeri la politie,a fost luat de n...ori de patrula,a fost insa amendat sporadic si atata tot.Am aflat ca as putea obtine un ordin de restrictie,dar nu stiu cum sa procedez.Cu multumiri,astept un sfat de la cineva
Conform legii si din cate stiu eu pana in prezent nu a obtinut nimeni ordin de restrictie...
Se poate incerca un proces in care sa obtineti un astfel de ordin cum doriti doar ca avocatul trebuie sa faca multe studii, ceea ce inseamna ca procesul, ca sa aiba sanse reale de reusita, va trebui sa platiti un avocat suficient de mult cat ar costa 4-5 procese ceva mai normale...

Ceea ce vreti se poate realiza doar daca se pronunta o instanta penala.Aceasta insa reprezinta alta situatia juridica decat cea sus expusa de mine.
Si va dura probabil 2-3 ani...pana atunci...

Daca nu veti deschide proces civil ( asa cum am indicat in primul paragraf) angajati-va un avocat care sa mearga cu dvs. la politie si sa va ajute sa rezolvati problema fara...ordin de restrictie...dar totusi sa va ajute...

avocat Claudiu Lascoschi
plangere penala pt viol, vatamare corporala ati depus la politie? ordinul de restrictie nu se emite ca act principal.
Cu violul sunt slabe sanse de rezolvare...
am depus numeroase plangeri la politie,cu certificate medicale de la spitalul de urgenta,pt ca situatia financiara nu mi-a permis sa scot certificate medico-legale,a fost ridicat de numeroase ori de la usa mea si chiar din casa de catre organele de politie,dus la sectie,si atat.In prezenta politiei mi-a aruncat televizorul pe geam si mi-a spart mobila iar motivarea politiei a fost ca nu poate lua alte masuri decat amenda fiind pe proprietate privata adica in casa mea care nu este si a lui.Sincer nu stiu ce sa fac pt ca de cateva zile ma ameninta cu moartea si de frica stau incuiata in casa,iar el sta in fata scarii si asteapta sa ies