Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reorganizare prin reducerea posturilor
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reorganizare prin reducerea posturilor

Suntem salariati ai unei institutii publice (Directia Agricola) avind functia de referenti (studii medii). In urma reorganizarii institutiei prin reducere de personal la cererea directorului unitatii noua organigrama a fost aprobata numai cu posturi de consilieri (studii superioare),cele de referenti neregasindu-se. Mentionam ca in alte judete la aceleasi institutii organigrama a fost aprobata cu toate categoriile de personal, proportional cu numarul de salariati existent inainte de reorganizare (referenti si consilieri). Consideram ca am fost nedreptatiti, discriminati.Intrebarea noastra este daca s-a procedat corect si daca mai avem vreo sansa si cum sa procedam. Multumim
Poate este si efectul inflatiei de posesori de hartie colorata pe post de diploma de asa-zise studii superioare, ma refer la sutele de mii de absolventi ai unei "fabrici de studenti".... marea majoritatea din asa-numitii absolventi fiind cei care aveau posturi in institutii dar aveau nevoie si de o "acoperire" privind studiile...astfel s-au umplut insitutiile aproape numai cu pseudo-absolventi de studii superioare, in detrimentul calitatiii serviciilor, calitate care era bine asigurata si de catre angajatii cu studii medii insa detinatori de solide competente profesionale, castigate in ani de experienta profesionala...

Asta e tara, asta meritam....
Lucrez intr-o institutie publica (Prefectura) si pe 1 septembrie, datorita restructurarii prin reorganizare, am primit Ordinul de preaviz. Sunt unic intretinator de familie si as vrea sa stiu daca ceea ce s-a facut este legal.

Multumesc!
@violettB

Bineinteles ca nu este legal. Indiferent ca sunteti personal contractual sau functionar public, trebuiau sa respecte criteriile minimale prevazute la art. 81 din CCMUNN.