Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... fiti alaturi de gemeni si tripleti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

fiti alaturi de gemeni si tripleti

Cred ca fiecare din noi s-a intrebat cum ar fi cu mai mult de un copil... cum ar fi cu doi sau poate chiar cu trei.

Si cu siguranta multi dintre noi au mai mult de un copil, dar foarte putin au gemeni sau tripleti.

Luati o clipa de ragaz si ganditi-va la aceste familii... da au f multe bucurii dar si f multe greutati... cele mai multe sunt cu siguranta de ordin financiar. Si sa nu uitam ca la ora aceasta in Romania statul nu sprijina aceste familii binecuvantate de Dumnezeu, insa, unde toata responsabilitatea cade pe umerii parintilor.

Asa ca haideti sa facem ceva.... si un prim pas, care nu cere mult din partea noastra, ar fi acesta:

SEMNEAZA PETITIA

[ link extern ]

In masura in care mai exista inca decizii de plata a indemnizatiei, altfel decat pentru FIECARE din gemeni sau tripleti, aceste decizii trebuie atacate in instanta... si invocata nelegalitatea actualului art 3 din HG 1025/2006 (fostul art 2 din HG 1825/2005)

Inalta Curte de Casatie si Justitie, sectia de contencioas administrativ si fiscal, s-a pronuntat in decizia 1947/4 aprilie 2007 in sensul ca definitia data nasterii prin Normele Metodologice de de aplicare a OG 148/2005 incalca acte normative cu forta superiara si instituie discriminari intre persoane aflate in situatii identice, respectiv intre copii proveniti din aceeasi nastere si cei rezltati dintr-o nastere simpla, fara sa existe o justificare de ordin obiectiv.