avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 193/2007
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 193/2007

am o fisa de definitivare a bunicului meu in care este trecut faptul ca bunicului meu decedat i-a fost trecuta in proprietatea statului suprafata de 65 ha teren arabil conform reformei agrare din 1945. nu detin acte de pe registrul agricol al comunei privind detalii despre terenul de 65 ha pentru ca nu mai exista.initial mi s-a reconstituit dreptul de proprietate de 50 ha. acum solicit sa mi se acorde si diferenta de 15 ha neatribiuta conform legii 193/2007 , dar mi se refuza spunind ca in ,,fisa de definitivare ,, din 1945 este trecut teren arabil si nu pasuni. iar legea 193/2007 prevede retrocedarea categoriei pasuni. atunci neexistind registrul agricol si nici alte dovezi despre cele 65 ha ,iar legea 18 cu modificarile ulterioare prevede cumva ce se intimpla cind nu mai este registru agricol cum se procedeaza .practic este vreo sansa sa mi se atribuie cele 15 ha daca in fisa de definitivare a averii bunicului meu nu precizeaza decit 65 ha teren arabil si nu pasuni? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 23:18, 5 Septembrie 2010
La Arhivele Nationale nu ati gasit s altceva din acea perioada? Eu stiu, evidente ale localitatii, acte de improprietarire care sa va ajute?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea fondului funciar szabo doinita doina szabo doinita doina in completarea legii 18/1991 s-a emis legea 193/2007 in care se atribuie celor care au avut pasuni si finete diferenta de la 50 ha la 100 ha .bunicul meu ... (vezi toată discuția)
Regulamentul de aplicare a legilor fond funciar szabo doinita doina szabo doinita doina am un proces in care am solicitat anularea hot. com. judetene de fond funciar prin care s-a invalidat cerea de reconstituire a suprafetei de 15 ha teren , pe ... (vezi toată discuția)
Legea 193/2007 romeo mart romeo mart Am facut cerere de reconstituire a dreptului de propriettate pentru 15 ha teren ,ce reprezinta o suprafata peste cele 50 ha atribuite conform legii 18. ... (vezi toată discuția)