Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST VA ROG!!!

Am un credit ipotecar la Banca XXXX de 100.800 CHF (franci elvetieni) - mi-am cumparat casa. Niciodata nu am ramas dator la nimeni dar acum BOC mi-a bagat cutitul la os. Atat eu cat si sotia suntem bugetari afectati de -25 % din salariu. Credeti-ma ca am platit rata in ultima luna si am ramas fara bani la cei 2 copii minori. Banca sau BNR m-a jefuit :
-in 2007 ....1 CHF = 17.000 lei vechi
-in 2010.....1 CHF = 33.000 lei vechi deci aproape dublu platesc rata !!!!!!
INTREBARI :
Ce pot face ????? #-o Ce patesc daca le las casa ???? se ating si de salar ???
- pot solicita reevaluare si transformarea creditului la valoarea din 2007 in lei ???
- am vreo solutie in instanta pentru a stopa acest jaf ??????
Precizez : - in 2007 valoarea creditului 100.800 CHF = 1.713.600.000 lei vechi
- in 2010 valoarea creditului 100.800 CHF = 3.326.400.000 lei vechi , diferenta este de 1.612.800.000 !!!!!!! :O :(( :O :O #-o X-(
CE MA FAC ??????? AJUTATI UN COLEG PLSSSS !!!
Adrian Constantin, Consilier juridic

Tribunalul Mehedinţi, 1926

-Executarea unui contract de furnizare a bumbacului

-Creşterea preţului bumbacului ca urmare a creşterii valorii lirei sterline

Adica e vorba de pretul in lei al bumbacului care a devenit nerealist? Pe cand aici e vorba de returnarea unei sume de franci elvetieni. Ti-am dat bumbac, trebuie sa-mi dai bumbac.

Speta pare inaplicabila, in special pentru ca spre deosebire de cazul citat in care probabil bumbacul a continuat sa fie livrat la un pret superior (aceea fiind valoarea sa corecta), in acest caz recalcularea creditului in lei ar denatura complet natura bunului creditorului, anume respectiva valuta.

Si va rog sa va ganditi la problema datei de conversie a valutelor... atunci cand nu se precizeaza altfel, data acceptabila a cursului valutar este data deciziei de conversiune (fie in cazul recuperarii unei datorii in valuta prin eliberarea unei facturi in lei, fie altele). Adycon doreste sa decida acum recalcularea creditului in CHD la rata de schimb de acum 2 ani, ceea din pacate nu se poate.
eumarian a scris:

Tribunalul Mehedinţi, 1926

-Executarea unui contract de furnizare a bumbacului

-Creşterea preţului bumbacului ca urmare a creşterii valorii lirei sterline

Adica e vorba de pretul in lei al bumbacului care a devenit nerealist? Pe cand aici e vorba de returnarea unei sume de franci elvetieni. Ti-am dat bumbac, trebuie sa-mi dai bumbac.

Speta pare inaplicabila, in special pentru ca spre deosebire de cazul citat in care probabil bumbacul a continuat sa fie livrat la un pret superior (aceea fiind valoarea sa corecta), in acest caz recalcularea creditului in lei ar denatura complet natura bunului creditorului, anume respectiva valuta.

Si va rog sa va ganditi la problema datei de conversie a valutelor... atunci cand nu se precizeaza altfel, data acceptabila a cursului valutar este data deciziei de conversiune (fie in cazul recuperarii unei datorii in valuta prin eliberarea unei facturi in lei, fie altele). Adycon doreste sa decida acum recalcularea creditului in CHD la rata de schimb de acum 2 ani, ceea din pacate nu se poate.

speta "pare" inaplicabila... dar „mărfurile fiind bani şi banii fiind în acelaşi timp şi marfă" (L. Mises, 1953), cine stie ... in fine, mai putin important, ca oricum pana la o solutie, cum s-a spus:), "te mananca sfintii"...

mai important e poate faptul ca "dorinta" @adycon nu e tocmai lipsita de interes si departata de realitate ("nu se poate")...

pentru ca sunt guverne in europa de est care au sesizat anomaliile aparute la creditele populatiei si (important!) corporatiilor in CHD, inca de cand devalorizarea monedei nationale nu atinsese decat 50% (mai 2009!) ...

solutia? .... conversia imprumuturilor in valuta in moneda nationala si "inghetarea" valorii ratelor platite de debitori... cine sa suporte costurile?... statul si, culmea, bancile!!! - si totul prin act administrativ!!!

[ link extern ] /

...in romania devalorizarea leu/chd 2007/2010 a ajuns la 100%... :stunned:

Ce propui tu nu e "departe de realitate" e imposibil re realizat, e irealitate.

In cazul Ungariei, statul acopera diferenta de curs valutar, pentru ca asa vrea el, si in nici un caz bancile pentru ca sunt obligate de vreo instanta.
@gigelin
Nimeni nu a zis ca adycon nu se poate constitui cu altii intr-un grup de initiativa legislativa si sa convinga Parlamentul sa dea o lege de reasezare a datoriilor, chit ca asta e asa de putin probabil la ce deficit are Romania. Juridic insa, principiul citat de dumneavoastra nu se aplica.

Cel mai bine e sa discute cu banca, eventual sa mizeze pe revenirea economiei zonei Euro si a Romaniei sa mai scada calitatea de siguranta a monedei elvetiene. Sa nu credeti ca Elvetiei ii e usor cu moneda asa puternica, CBS vinde de zor franci sa-si mai ajute exportatorii.

Daca adycon obtine o perioada de gratie de la banca, economiseste leii si la expirarea perioadei de gratie CHF e mai ieftin, poate isi acopera penalizarile bancii si sta si el mai bine. Desi asta inseamna sa continue cu speculatiile valutare care l-au adus in situatia asta, deci nu e foarte recomandat.
eumarian a scris:

@gigelin
Nimeni nu a zis ca adycon nu se poate constitui cu altii intr-un grup de initiativa legislativa si sa convinga Parlamentul sa dea o lege de reasezare a datoriilor, chit ca asta e asa de putin probabil la ce deficit are Romania. Juridic insa, principiul citat de dumneavoastra nu se aplica.

Cel mai bine e sa discute cu banca, eventual sa mizeze pe revenirea economiei zonei Euro si a Romaniei sa mai scada calitatea de siguranta a monedei elvetiene. Sa nu credeti ca Elvetiei ii e usor cu moneda asa puternica, CBS vinde de zor franci sa-si mai ajute exportatorii.

Daca adycon obtine o perioada de gratie de la banca, economiseste leii si la expirarea perioadei de gratie CHF e mai ieftin, poate isi acopera penalizarile bancii si sta si el mai bine. Desi asta inseamna sa continue cu speculatiile valutare care l-au adus in situatia asta, deci nu e foarte recomandat.

nu deficitul ar fi problema (similare ungaria/romania, 4% din pib)... si pe urma nu numai statul ar acoperi costurile conversiei, ci si bancile...
diferenta e ca aia isi stiu interesu', ca natiune...