Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta legea nr. 23/2003 la ce se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta legea nr. 23/2003 la ce se refera?

Buna ziua,
O sa fiu angajat la o firma, care vrea sa semnez clauza de neconcurenta, conform legea nr. 23/2003 care se fie valabil si dupa 24 de luni dupa incetarea contractului.
Intrebarea mea este:
1. indemnizatia se plateste in oricare cazuri de desfacere contract? la care se refera? demisie, din partea firmei si cu acord comun?

2. Indemnizatia cel putin 25% pe fiecare luna sau o doar o data calculat dupa incetarea contractului?
ex. 24 de luni clauza de neconcurenta=24x25%din salariu? sau 6 luni=6x25% din salariu?

3. daca ei vor sa semnez la inceputul perioadei de proba (pe care dupa codul muncii nu este valabil) daca semnez, in fata instantei pe perioada de proba este sau nu este valabila?

Va multumesc
:hm: nu prea vad legatura ... LEGE nr.23 din 13 ianuarie 2003 pentru ratificarea Memorandumului de înţelegere, semnat la Tel Aviv la 14 mai 1996, cu privire la Acordul dintre Guvernul României şi Guvernul Statului Israel privind transporturile aeriene civile, semnat în Israel la 19 decembrie 1967 ....:-/

Cred ca va referiti la Legea nr.53/2003 - Codul Muncii ...
scuze, ma refeream la art 21., legea 53/2003 Codul Muncii
Conform art. 22 alin. 2 din Codul muncii, indiferent de perioada de timp negociată de părţi pentru producerea efectelor clauzei de neconcurenţă, în interiorul duratei maxime legale (de 2 ani), aceasta nu mai produce efecte:
a) Când contractul individual de muncă încetează de drept, după caz, în următoarele situaţii (art. 22 alin. 2 teza 1):
- la data decesului salariatului;
- la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului;
- ca urmare a constatării nulităţii absolute a contractului individual de muncă, de la data la care nulitatea a fost constatată prin acordul părţilor sau prin hotărârea judecătorească definitivă; - ca urmare a interzicerii exercitării unei profesii sau a unei funcţii, ca măsura de siguranţă sau pedeapsă complementară, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus interdicţia;
- ca urmare a retragerii acordului părinţilor sau al reprezentanţilor legali, în cazul salariaţilor cu vârsta cuprinsă între 15-16 ani

b) Când contractul individual de muncă a încetat din iniţiativă angajatorului pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.

În concluzie, clauză de neconcurenţă produce efecte atunci când contractul individual de muncă încetează:
- de drept, în cazurile prevăzute de art. 56 lit. d, f, g, h şi j din Codul muncii;
- prin acordul părţilor, potrivit art. 55 lit. b din Cod (dacă părţile nu stabilesc, printr-un acord,simetric invers, să renunţe la efectele c1auzei incluse anterior în contract);
- din iniţiativa angajatorului, pentru motive care ţin de persoana salariatului, în condiţiile art. 61 lit. a-e din Codul muncii;
- din iniţiativă salariatului, în cazul demisiei sale (art. 79 din Codul muncii) .