avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... geamuri in spatele casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

geamuri in spatele casei

As dori sa contruiesc la o inaltime de 1.9 geamuri in spatele casei.
Distanta dintre fundatia casei si gardul vecinului e de 60 cm.
Spatele casei mele da in curtea vecinului.
Inaltime peretilor e de 2.1 m.
Mentionez ca geamurile pe care vreau sa le pun o sa fie fumurii pt aerisire
Vecinul meu nu e de acord are dreptate.
Geamurile vreau sa le fac sub planseu , vreau sa le fac mai lunguiete si nu asa de inalte , ma repet vreau doar pt aerisire nu sa imi vad vecinul
Proiectantul a facut in proiect geamuri si nu a zis ca nu as avea voie.
Vecinul are dreptate ce ceea ce zice .
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 13:39, 1 Octombrie 2010
ART. 612 Cod civil
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţi ingradite sau neîngrădite a vecinului sau, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecina.
Deci legea nu spune distanta intre geam si vecin, ci intre zid si vecin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta de construire locuinta fata de hotar gaskoe gaskoe Bun gasit. Doresc sa construiesc o locuinta P+M. Partea din spate a casei are, conform schitelor din proiect, distanta de 90 cm fata de hotar. Dirigintele ... (vezi toată discuția)
Drepturile propietarului mondocdaniel mondocdaniel Ma numesc Mondoc Danie,l sunt din Campulung Muscel Arges.vecinul meu de langa casa vrea sa ma dea in judecata sa astup geamul ce da spre propietatea lui , ... (vezi toată discuția)
Limita legala a unei ferestre catre proprietatea invecinata moni_p6 moni_p6 Va rog, as dori sa stiu, care este limita legala a unei case cu fereastra catre spatiul invecinat? Vecinul meu si a construit o casa f aproape de limita ... (vezi toată discuția)