Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... geamuri in spatele casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

geamuri in spatele casei

As dori sa contruiesc la o inaltime de 1.9 geamuri in spatele casei.
Distanta dintre fundatia casei si gardul vecinului e de 60 cm.
Spatele casei mele da in curtea vecinului.
Inaltime peretilor e de 2.1 m.
Mentionez ca geamurile pe care vreau sa le pun o sa fie fumurii pt aerisire
Vecinul meu nu e de acord are dreptate.
Geamurile vreau sa le fac sub planseu , vreau sa le fac mai lunguiete si nu asa de inalte , ma repet vreau doar pt aerisire nu sa imi vad vecinul
Proiectantul a facut in proiect geamuri si nu a zis ca nu as avea voie.
Vecinul are dreptate ce ceea ce zice .
ART. 612 Cod civil
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţi ingradite sau neîngrădite a vecinului sau, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecina.
Deci legea nu spune distanta intre geam si vecin, ci intre zid si vecin.