Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constituire legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constituire legea 18/1991

...daca e forum lansez o intrebare in discutie de cand incepe sa se calculeze termenul de 10 ani de inalienabilitate prevazut de legea mai sus amintita...legea spune ca de la data inscrierii proprietatii fara sa explice insa unde anume se face aceasta inscriere...
in cartea funciara.
atunci devine opozabil pt terti.
Cartea funciara
Avand in vedere faptul ca pana prin anul 2003-2004 se puteau incheia la notariat acte de vanzare-cumparare fara a fi nevoie de intocmirea cadastrului si, respectiv, a cartii funciare, termenul de 10 ani se calculeaza de la data inscrierii proprietatii in evidentele primariei care a eliberat titlul (respectiv registrul agricol si registrul de rol fiscal) sau in registrul de transcriptiuni/inscriptiuni. Sa nu uitam ca la data aparitiei legii 18/1991 nici nu exista carte funciara in Moldova si Muntenia, ci doar acel registru de transcriptiuni-inscriptiuni de la judecatorie
Kyandra, moderator
...2 opinii contrare...si sa nu uitam ca sanctiunea incheierii unui contract ignorand interdictia e "doar" nulitatea absoluta cu toate efectele ce decurg de aici...o lamurire a legii ar fi fost foarte utila...