Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
Aveti cumva idee si cat era cota (acum parca e 30% din salariu mediu sau ceva de genul, nu sunt in tema fiindca sunt angajata din iulie 2007) sau cum se calcula, la minim sau la ce am realizat ca venit?
Pe scurt, vreau sa-mi fac o idee referitoare la suma la care sa ma astept.
anelisagreeb, utilizator
Eu am platit pe 2005-2010. Mi-au calculat astfel (la un venit MINIM impus de ei):
2005 - 230 RON venitul asigurat, 31.5%, contributia 72 RON / luna
2006 - 269 RON venitul asigurat, 29.25%, contributia 79 RON / luna
2007 - 2010 - 318 RON venitul asigurat, 29% in 2007, 27.5% in 2008, 28% in Ian-Feb 2009, 31.3% din Martie 2009.
2007 - contributia 92
2008 - contributia 87
2009 - 89 Ian, Feb
din martie 2009 - 100 RON / luna.
In mod normal din 2008 puteai sa-ti pui ce venit asigurat VROIAI (singura conditie sa fi mers atunci sa-ti declari venitul)
Casele de pensii nu aplica uniform chestia asta, unele te lasa sa platesti pentru 2008-2010 la ce venit declarat vrei, altele iti impun ultimul venit asigurat minim (318 RON)

Edit: se aplica si penalitati la sumele astea; ca sa-ti faci o parere eu am platit 10.200 RON pentru 2005-2010; daca ai doar cateva luni neacoperite nu-i mare branza
Popu, utilizator
Multumesc mult. Sunt lamurita. Banuiesc ca voi avea de plata pentru perioada martie- decembrie 2006 - 72 RON / luna si pentru perioada ianuarie-iulie 2007 - 92 RON/luna. Banuiesc ca dupa luna iulie 2007, cand m-am angajat, desi mai aveam si PFA si faceam si ceva banuti, nu ma vor pune sa mai platesc, indiferent ca pe cartea de munca angajatorul , cum se poarta la noi, a trecut salariul minim (pentru coeficientul de ierarhizare 2, parca imi amintesc eu). La aceste sume banuiesc ca voi plati si penalitati(ar fi fain sa-mi zica cineva si cat sunt acestea)......SUPEEERRRR. Traiasca angajatii fruntasi de la Casa de Pensii, la care am mai stat si 6 ore la coada sa ma informeze gresit (desi eu am fost foarte explicita, dovada ca la CASMB mi-au dat raspuns corect...cred ca la Vitan lumea-i mai stresata) #-o.
Aaa si ar mai fi o intrebare: ramane valabila posibilitatea sa platesc la sumele astea minime asigurate chiar daca venitul meu a fost mult mai mare?
anelisagreeb, utilizator
Si eu am fost putin stresat, am avut norma de venit mult mai mare decat venitul asta minim.
Penalitatile o sa-ti cam dubleze suma. Eu din cei 10.200 ron platiti, vreo 5.600 reprezentau penalitati. Pina in iulie 2010 penalitatile au reprezentat 0.1% / zi, din iulie 2010 0.05% / zi, + 5% dupa 30 de zile, + 15% dupa alte 60 de zile; acum parca e un 0.04% / zi da nu stiu cand s-a mai schimbat nivelul ... In mod normal sumele astea ar trebui sa le foloseasca ...in lege se spune despre un venit ASIGURAT DECLARAT care nu putea fi mai mic decat cel ce l-au impus ei ...
Buna ziua, am rasfoit putin aici cateva din mesajele dvs. pentru a ma informa vis-a vis de aceeiasi situatie/ legea pensiilor in cazul PFA., dar cred ca sunt depasita de situatie!!!.... Mai exact in anul 2007 am infiintat un pfa care a functionat pana in 2009 cand a fost radiat, precizez ca excluzand anul 2009, 2007respectiv 2008 au fost anii in care am inregistrat venit substantial. Tot in anul 2008/octombrie am fost angajata cu CIM, iar prin angajare am contribuit la sistemul de pensii conf. crt de munca.In urma cu cateva zile am primit o notificare de la casa de pensii prin care ma obliga sa devin asigurat cf.legii si probabil sa platesc contributii. Ma puteti ajuta va rog cu cateva informatii in legatura cu aceasta situatie?.. Mai preciz care este cota de contributie(cu se calculeaza) si daca sunt obligata sa platesc in situatia in care Pfa-ul este radiat, iar eu in momentul de fata nu am niciun venit!!.. chiar nu inteleg de ce n-am fost notificata de existenta acestei contributii de la infintarea PFA-ului(2007)-pana la radierea lui, respectiv (2009) si sunt notificata acum in 2011 ??...Sincer daca stiam de existenta acestei obligatii, chiar o executam ...Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!
zgaiby, utilizator