Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical TBC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical TBC

ce contributii se retin din concediul medical in cazul in care acesta este internat si diagnosticat cu TBC, cod 12.
Buna dimineata Octavia, eu stiu ca se plateste doar la pensii la minumul pe economie.
O sa mai caut si revin cu un raspuns.
Buna ziua, sunt asistenta medicala in Spitalul de Pneumoftiziologie si am fost diagnosticata cu tuberculoza. Mentionez ca, concediul medical pentru aceasta boala este platit 100%. Asa am fost si eu platita timp de 2 luni, dupa ce a fost declarata boala ca fiind profesionala concediul medical este platit 80% de catre casa de pensii conform ordonantei 450 din 2006 si legii 346 din 2002 spunandu-mi ca 100% sunt platite doar urgentele medico-chirurgicale. Ceea ce nu mi se pare normal deoarece orice persoana care se imbolnaveste de TBC este platita 100%.