Forum Discuţii juridice Executare silită Executare caseta valori
Discuție deschisă în Executare silită

Executare caseta valori

Ce se intampla daca se incepe executarea silita a unei persoane fizice si aceasta nu are niciun bun doar venituri salariale si o caseta de valori intr-o banca? Pe aceasta caseta se poate pune sechestru? Se pot executa bunurile si valorile din acea caseta?

Multumesc
Executarea silita este fie mobiliara (asupra bunurilor miscatoare) fie imobiliara (asupra bunurilor imobile).
In principiu, daca suma debitoare este relativ mica si poate fi acoperita intr-un termen rezonabil se incepe cu poprirea pe veniturile realizate, apoi se cauta si alte bunuri.