Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul complet de cotizare

La pensie anticipata partiala se ia in calcul ca stagiu de cotizare sporul pentru stagiul lucrat in grupa a II-a de munca ,astfel incat sa se indeplineasca stagiul complet de cotizare necesar pensionarii anticipate partiala?
Suzette a scris:
La pensie anticipata partiala se ia in calcul ca stagiu de cotizare sporul pentru stagiul lucrat in grupa a II-a de munca ,astfel incat sa se indeplineasca stagiul complet de cotizare necesar pensionarii anticipate partiala?

Bineinteles, si o sa scriu direct prevederea legala. Este vorba despre cap. B, sectiunea III, pct. 8, ultim alineat din Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000.
In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata si la pensie anticipata partiala stagiul complet de cotizare cuprinde si sporul acordat in baza legislatiei anterioare pentru activitati desfasurate in grupa I si II de munca pana la data de 1 aprilie 2001.
Multumesc pt.raspuns.
Sunt femeie ,nascuta in 03.01.1956.
Stagiul de cotizare la aceasta data:29 ani si 1 luna.
Perioada de activitate in grupa a II-a : 01.07.1990 - 01.07.1998
As dori sa stiu, in principiu la ce data as putea solicita pensie anticipata partiala, chiar daca momentan este sistata.
Potrivit Legii nr. 19/2000:
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani;
-pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 de ani si 6 luni.

Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice:
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 6 luni (stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni l-ati realizat);
-pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 de ani.

In cazul pensiei pentru limita de varsta, am scris direct varsta standard de pensionare redusa cu 1 an si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa II de munca.