Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... si civil, si penal, ....cum demonstrez penalul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

si civil, si penal, ....cum demonstrez penalul?

buna. am o rugaminte daca ma puteti indruma, am un pr civil pe rol iar pt taxe am facut cerere de aj publ.si mi s-a acordat. partea adversa a deschis alt proces in care contesta aj publ, ca eu as avea bani[nu e adevarat], si a facut si plangere la parchet, si am fost chemat la politie sa-mi comunice ca sunt cercetata penal,, am dat declaratie, si m-ar interesa daca pot cere si sa mi se dea o copie de la politie dupa plangerea impotriva mea, ca peste cateva zile am termen in civil si as vrea sa o depun ca ma ajuta poate, sau macar sa am o copie sa vad exact ce scrie. stiti cumva daca am dreptul sa cer asa ceva? si ncum se procedeaza??
in mod normal, ar trebui sa vi se dea copia.
in romania, insa, este interzis chiar accesul la dosar, daramite sa obtii copii de la dosar, in faza de urmarire penala.
incercati, faceti o cerere, poate aveti noroc...
trebuie sa luati dovada de politie si cu ea sa cereti instantei suspendarea cauzei civile pana la solutionarea plangerii penale.