Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie tva dupa inregistrare in Roi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie tva dupa inregistrare in Roi

M-am inregistrat in Roi cu data de 15.10.2010, urmand sa fac achizitii intracomunitare.Pana la aceasta data decontul de TVA l-am depus trimestrial, intrebarea mea este cu ce data trebuie sa depun 010, pentru depunerea decontului lunar?
Depuneti declaratia 092
Declaratie de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania
Declaratia 092 se depune la organul fiscal competent, in 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare.