Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond de rulment

In asociatia de proprietari ,din care fac parte , fondul de rulment apare trecut in cheltuielile de intretinere curenta, generand astfel penalitati ptr intarziere la plata.Este corect acest lucru?
Pentru unii locatari, se trece doar o parte din fondul de rulment in cheltuielile de intretinere sub denumirea "restanta fond rulment" desi nu s-a stabilit plata fondului de rulment in rate

INTREBARE Poate fi trecut fondul de rulment integral sau partial in cheltuielile curente de intreinere?Este normal sa genereze penalitati?
Fondul de rulment, o data pus pe liste, trebuie achitat.
Neachitarea lui se penalizeaza ca si restanta la cote sau la fondul de reparatii; in aceleasi conditii.

Fondul de rulment se pune in lista de plata partial sau total dupa cum s-a decis in comitetul executiv.
elga50, moderator
Art 46 din L nr 230/2007 Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar,conform listei de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari,in avans sau pe baza facturilor emise de furnizori,cota de contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari,inclusiv cele aferente fondurilor din asociatia de proprietari

Art 49 din L nr 230/2007 Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta ,afisata pe lista de plata
ynocentta, utilizator
Este legal ca fondul meu de rulment sa fie folosit de catre administratie pt plata cheltuielilor celor cu restante? Daca da, asta nu se considera a fi un imprumut din partea mea catre restantieri? Si atunci penalitatile lor nu imi revin mie ca bun platnic? Exista o formula sau un maxim al fondului de rulment sau asociatia are dreptul sa-l calculeze dupa formula proprie? Eu platesc un fond de rulment de cel putin 3 ori mai mare decat cea mai mare factura la intretinere de pana acum.
Cota de FR pe care ati platit-o pana acum a intrat in FR al asociatiei care este o suma totala si din care se achita facturile, fara a se departaja intre cei care au achitat intretinerea si cei care nu au achitat-o inca sau sunt restantieri de mai multe luni. Deci este legal!

Penalizarile restantierilor, acelea care raman la asociatie, dupa ce se achita penalizarile la furnizor, intra in fodul de penalizari, o parte a fondului de reparatii, si nu se imparte nicicum pe proprietari, ci este folosit pentru lucrari de intretinere si reparatie a proprietati comune.

Cota fondului de rulment se stabileste in cadrul asociatiei de catre comitetul executiv, se redacteaza intr-un PV si se aplica de catre administrator.
Se spune ca aceasta cota sa fie asemanatoare cotei celei mai mari din iarna precedenta, dar asta se poate aplica in cazul in care toata lumea si-ar achita intretinerea la timp.
Comitetul executiv, presedintele asociatiei insa trebuie sa aiba in vedere si ramanerea in restanta de catre unii proprietari si de asemenea sa aiba in vedere plata utilitatilor in conditii bune, astfel incat sa nu ramana oamenii fara apa, caldura, gaz, fara gunoi luat.
Dar dv. aveti posibilitatea sa cereti returnarea excedentului cotei dv. de la fondul de rulment potrivit: HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
Art 24(4) Fondul de rulment incasat se poate restitui in situatiile de schimbare a domiciliului sau a dreptului de proprietate, daca prin actele de transmitere a dreptului de proprietate sau a folosintei locuintei nu se stipuleaza altfel, precum si in situatiile in care cheltuielile lunare scad conform deciziei comitetului executiv, la cererea proprietarului.
mihaella_u a scris:

Este legal ca fondul meu de rulment sa fie folosit de catre administratie pt plata cheltuielilor celor cu restante? Daca da, asta nu se considera a fi un imprumut din partea mea catre restantieri? Si atunci penalitatile lor nu imi revin mie ca bun platnic?

Este legal si chiar asa si este, penalitatile lor va revin dumneavoastra ca bun platnic :)), indirect.

Din moment ce asociatia foloseste fondul de rulment pentru a acoperi datoriile generate de restantieri catre furnizori, inseamna ca nu vor mai fi penalitati datorate furnizorilor(sau vor fi mai mici). Restantierii totusi vor plati aceste penalitati in cele din urma iar aceste for fi folosite cum v-a spus si doamna elga, pentru diferite cheltuieli. Spre exemplu daca se va repara o usa dvs nu veti mai da bani, vor fi folosite aceste sume.