Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Daca nu am platit un abonament de telefonie de 3 ani ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Daca nu am platit un abonament de telefonie de 3 ani apar ca restantier la Biroul de credite?

Am incheiat un abonament cu Cosmote in urma cu 3 ani. Dupa cateva luni am primit o factura care depasea cu mult realitatea. In luna aceea nu am avut acces nici macar o zi la informatiile privind numarul de minute disponibile, insa in niciun caz nu am depasit numarul insclus in abonament.Nu am avut bani sa platesc factura si dupa vreo luna am primit o notificare (de fapt o somatie de plata) ce includea suma restanta si o suma pentru incetarea contractului inainte de termen. Nu am platit niciun ban, insa de atunci nu am mai primit nicio factura, niciun telefon, nimic. Oare am fost inscrisa in Biroul de credite? Dupa 3 ani as mai aparea inscris ca restantier?
In situatia in care abonamentul nu a fost reziliat,in evidenta operatorului figurati cu restanta
@helen_criss

Stergeti, va rog, denumirea societatii implicate in discutie.In acest forum se discuta ideea si nu persoana juridica.Multumesc.
Din cate stiam eu , operatorilor de telefonie mobila li s-a interzis sa inscrie la biroul de credit rau platnicii.In ceea ce priveste perioada cat sunteti inregistrat la biroul de credit, de la ultima inregistrare- 4ani veti figura ca restantier.
adriri a scris:

Din cate stiam eu , operatorilor de telefonie mobila li s-a interzis sa inscrie la biroul de credit rau platnicii.In ceea ce priveste perioada cat sunteti inregistrat la biroul de credit, de la ultima inregistrare- 4ani veti figura ca restantier.

doar bancile si IFN-urile pot face inscrieri la Biroul de Credite, alte companii nu au acest drept, se discuta la un moment dat despre aceasta posibilitate dar nu s-a concretizat nimic.