Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

tatal meu a mostenit de la tatal sau o suprafata de 36ari printr/un act intocmit la judecatoria Botosani in 1933. tata a decedat in 1984.in 1991 mama scoate de la primarie adeverinta prin care solicita doar 27ari de gradina, fara a lua in calcul suptafata curtii care intra in cei 36 de ari .prin act de mostenitor eu am de la tata patrea lui de casa cu terenul din curte, iar mama mi/a dat partea ei cu conditia de intretinere pana la moarte.mama a decedat in 1999.de la primarie au spus ca nu pot face act de proprietate decat pe 27 de ari pentru ca atat sunt pe adeverinta si au cerut certificat de mostenitor al mamei , dar mama nu are certificat de mostenitor pe acest pamant pentru ca tata murind in 1984 pamantul era la CAP. CE ACTE IMI TREBUIE PENTRU A OBTINE TITLU DE PROPRIETATE PE ACEST PAMANT
Dovada se face cu registrul agricol 1959-1963 si cu registrul de evidenta a suprafetelor preluate de CAP, ambele documente trebuind sa se afle in primarie.
cererea de reconstituire echivaleaza cu repunerea in dreptul de mostenitor insa si dvs trebuia sa faceti cerere.pt curte puteti face cerere de reconstituire la instanta luand in calcul actul de propr ,registrele si de la arhive copii de pe rol
se poate emite un certificat de mostenitor ,,dublu"'chiar si acum insa nu ati dat detalii despre intinderea familiei dvs-frati etc
mai am 2 frati si trei nepoti cu drept de mostenire,dar nu asta este problema pentru ca ei ar renunta in favoarea mea la aceasta suprafata. eu voiam sa stiu ce pasi am de parcurs si ce acte sunt necesare.
camia_bobo, utilizator
primul pas: faceti o cerere la primarie!!! ( de reconstituire a dreptului de proprietate, atasati actele pe care le-at enumerat maisus, plus certif fiscal , nr pozitiei din registrele agricole in care figureaza parintisau dvs, etc. explicati ca ati fost pus in posesie cu o suprafata mai mica )

pasul doi!!! inregistrati cererea si obtineti un numar de inregistrare!!!

pasul trei: asteptati termenul legal de solutionare a oricarei cereri max30zile.

urmeaza trei variante:
1. nu primiti raspuns in termen! cautati un avocat.
2. vi se solicita alte acte! cautati un avocat
3. vi se comunica ca problema dvs e in curs de rezolvare, urmand sa primiti un alt pv de punere in posesie pentru restul de teren...
nu se mai pot depune cereri de reconstituire la primarie caci termenul dat de legea 18/91 e de decadere
puteti solicita doar sa vi se raspunda oficial de ce nu vi s-a reconstituit si curtea si in functie de raspuns sa actionati in instanta
dar pt toate acestea trebuie sa faceti dovada calitatii de mostenitor!!!!!
pasii trebuie facuti impreuna cu un avocat de la dvs din zona pt ca procedura pe aceste legi speciale este grea cu atat mai mult cu cat au fost numeroase recursuri in interesul legii
succes