Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Codul fiscal-fpt generator si exigibilitatea tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Codul fiscal-fpt generator si exigibilitatea tva

Am o nelamurire in legatura cu prevederile acestui articol:

Art. 134: (1) Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute in prezentul capitol.
(7) Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari. Totusi, perioada de decontare nu poate depasi un an.
Totusi, ce se intampla daca perioada de decontare a depasit un an? #-o
se colecteaza automat tva de la data depasirii unui an + majorari si penalitati.
care este cota de TVA in acest caz, avand in vedere ca este vorba de perioade diferite, respectiv 2009 (tva 19%) si 2010 (dupa intratrea in vigoare a noilor prevederi de aplicare a tva- 24%)?
cota in vigoare in momentul expirarii anului.
Multumesc! Asa am interpretat si eu, dar aveam nevoie de inca o opinie :)