Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

Am incheiat un contract de inchiriere a unei garsoniere in calitate de proprietar, dar am omis termenul de inregistrare la fisc de 15 zile. Intre timp chiriasul a plecat, nerespectand perioada de inchiriere si preaviz.La ce sanctiuni ma pot astepta, in conditiile in care garsoniera a fost inchiriata mai putin de 2 luni, si care este legea care stipuleaza aceste sanctiuni?
In primul rand codul de proc. fiscala intrucat acest contract trebuia inscris la fisc pentru a se putea calcula in mod exact impozitul cel datorati statului pe chiria incasata.
Dar eu cred ca va faceti probleme in mod inutil.
Teoretic sunt sanctiuni care implica plata impozitului din urma si o mica amenda de la fisc, dar daca nu ati inregistrat contractul, insemna ca fiscul nu stie si atunci nu va va sanctiona.
Nu stiu in acest moment daca chiriasul nu a fost deja " binevoitor" sa anunte el in locul meu fiscul. De aici si nedumerirea mea.Nu cunosc cuantumul amenzilor, daca ele se aplica ...