Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Daca face un act de donatie,si matusa se va razgandit vreodata ce poate sa ne faca???si care care sunt costurile unui act de donatie sau vanzare cumparare???aceste costuri vor fi suportate de noi..si ne trebuie cadastru??sau succesiune??ca nu s-a facut dupa moartea sotului si nici fiului matusii mele..mai precis ce ar trebui facut??si de unde as putea sa iau un certificat medico-legal ca are discernamant??va multumim.astept raspuns.
Daca face donatie, nu se mai poate razgandi decat daca aduce dovezi ca nu era intreaga la minte in momentul donatiei
donatia poate fi revocata in cazurile strict si limitativ prevazute de lege.
acest apartament a fost dobandit de catre matusa impreuna cu sotul in timpul casatoriei?
la data decesului sotului fiul era in viata?
cadastru si intabularea sunt necesare.
aceasta casa a fost facuta de matusa mea impreuna cu sotul ei,iar cand sotul matusii a murit unicul ei fiul era in viata,a murit anul acesta in august iar sotul circa vreo 10 ani.eu acum ar trebui sa fac succesiune sotului si al fiului???este costisitor??ce act ma sfatuiti sa fac cu matusa,dar sa fie sigur,sa nu poata fi atacabil???si de unde pot sa iau un certificat medico legal ca are discernamant???il pot lua de la medicul de familie????
repetati aceleasi intrebari la infinit !! de azi dimineata o tineti tot asa!!
personal v-am raspuns si v-am explicat care sunt variantele legale in acest caz, ce anume puteti face .
alte raspunsuri nu o sa primiti, pt. ca nu mai exista alte posibilitati de a va face acte pt. imobilul in cauza, cu exceptia celor care deja vi s-au explicat.

certificatul se obtine de la medicul de familie. v-am mai spus si acest lucru. nu este nevoie sa intrebati mai multe persoane .
acte pe care le puteti face sunt : vanzare-cumparare, contr. de intretinere , donatie sau testament.
cel mai bine ar fi sa faceti succesiunea dupa cei doi defuncti. initial.
apoi faceti actele pe numele dvs/
intabulati .
mai aveti intrebari ?? :O:O
deci cam astia ar fi pasii de urmat..
-succesiunea dupa cei doi defuncti. initial.
-apoi faceti actele pe numele dvs/
-intabulati .
dar cadastru cand se poate face??sau nu se mai face???atata tot.multumesc.scuzati-ma de insistenta