Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abrogare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abrogare?

Curtea Constitutionala a afirmat ,in baza art.29(1),(6),ca ordonanta 41/2009 este inadamisbila.
Art.29. - (1) Curtea Constituţională decide asupra excepţiilor ridicate în faţa instanţelor judecătoreşti sau de arbitraj comercial privind neconstituţionalitatea unei legi sau ordonanţe ori a unei dispoziţii dintr-o lege sau dintr-o ordonanţă în vigoare, care are legătură cu soluţionarea cauzei în orice fază a litigiului şi oricare ar fi obiectul acestuia..... Ordonanta 41/2009 a fost abrogata prin legea 330/2009

Dar ordonanta 1/210 precizeaza ca :"(6) Reincadrarea personalului didactic din invatamant la data de 1 ianuarie 2010 se face luand in calcul salariile de baza la data de 31 decembrie 2009, stabilite in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 41/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar pentru perioada mai—decembrie 2009, aprobata prin Legea nr. 300/2009. ....Este abrogata acesta ordonanta daca a fost reactivata ???
este abrogata si asa ramane..nu are cum sa fie reactivata pentru simplul motiv ca e desfiintata prin hotararea curtii contitutionale
Si daca a fost desfintata printr o hotarare a CC cum de sunt stabilite salariile in invatamant potrivit ei?....