Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala de 20.000 de lei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala de 20.000 de lei

Buna ziua,
Ce poate sa faca o persoana care a fost amendata pt ca avea in autoturismul proprietate personala 66 litri de bautura alcoolica nemarcata. Aceasta a fost cumparata pentru o logodna iar cumparatorul a omis sa solicite bon fiscal ori factura pt ca nu avea nevoie.
In concret persoana in cauza a fost oprita de politia de frontiera pt un control de rutina, acestia au vazut sticlele in masina si au sesizat Garda Financiara care a intocmit mai apoi procesul verbal. In nota explicativa s-a consemnat pt ce s-au cumparat bauturile.
Trebuie formulata contestatie in cele 15 zile de la primirea procesului verbal la instanta competenta teritorial locului constatatrii contraventiei.
Garda Financiara trebuie sa dovedeasca temeinicia masurii luate,iar persoana in cauza trebuie sa faca dovada folosirii bauturii in scopuri proprii.
Verificati procesul verbal daca este corect intocmit in sensul daca in cele consemnate ,nu se gasesc greselile prev.de artr.16,17,34 din OG nr.2/2001,care pot fi cauze de nulitate ale acestuia