Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua

Va rog, cum se poate divorta daca suntem in Spania?
Avem un copil din pacate, dar nu mai putem trai impreuna.
Multumesc
Datele dvs. sunt insuficiente.
Unde a fost incheiata casatoria si daca ambii soti sunt cetateni romani sau numai unul.
Reveniti cu detalii.
Casatoria a fost incheiata in Romania. Ambii soti au cetatenia romana.
Aveti posibilitatea chiar daca va aflati in Spania , sa va angajati un avocat pe care il imputerniciti in baza unei procuri speciale, sa-i inmanati acestuia inscrisuri din care sa rezulte resedinta avuta in Spania si astfel sa fiti reprezentat in dosarul de divort.
Procura poate fi intocmita:
-fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
-fie intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate.
Concluzia angajati avocat.