Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara de urmas

buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana poate beneficia de pensie si din partea altui stat acolo unde a muncit(legal) .spre exemplu,tatal meu a muncit 3 ani in italia(platindu si contributiile lunar primind in schimb documente unde erau trecute sumele platite statului italian nefiind trecut nimic in cartea de munca ''romaneasca'').acum un an s a intors in rom unde si a deschis o mica afacere adaugand inca un an de vechime la cartea de munca.din pacate el a decedat acum o luna.intrebarea mea este.cum procedez pt a beneficia de pensia de urmas fara sa pierd si anii acumulati de tatal meu in strainatate? trebuie sa adaug acele documente care reprezinta contributiile din italia in dosarul care urmeaza sa fie depus la casa jud de pensii?
va multumesc.
Romania a incheiat cu Italia conventie de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale iar cei doi ani lucrati acolo de tatal dvs. constituie stagiu de cotizare si in Romania. Perioadele lucrate in alte tari nu se trec in carnetul de munca.

Pentru adaugarea stagiului de 2 ani lucrat de tatal dvs. in Italia urmeaza sa va adresati casei teritoriale de pensii si sa completati niste formulare. Schimbul de documente europene se va face intre state, prin Instituto Nazionale Previdenza Sociale si Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale. Procedura este foarte greoaie si dureaza chiar si un an.