Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale chiosc fast food
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

chiosc fast food

Buna, as dori sa stiu ce conditii, acte sunt necesare pentru deschiderea unui fast food tip chiosc, amplasat in apropierea unei scoli (liceu) si totodata daca sunt nevoit sa ma racordez la apa si canalizare pentru desfasurarea acestei activitati. Va multumesc anticipat.
In primul rand va trebuie o forma juridica (SRL, II). Apoi cu racordarea depinde. Daca vreti sa le faceti la fata locului, va trebuie racordare, daca doar le revindeti, nu va trebuie.
Intocmiti si depuneti dosarul la ONRC in vederea eliberarii Cerificatului de inmatriculare al societatii.

Dosarul trebuie sa contina urmatoarele documente autentificate la un notariat:

- dovada rezervarii de denumire a societatii;
- dovada actului de spatiu;
- declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor;
- cazierele fiscale ale acestora;
- specimen de semnatura;
- dovada depunerii capitalului social;
- actul constitutiv al societatii.
Dupa ridicarea Cerificatului de inmatriculare ,va inregistrati si la Administratia financiara.

O autorizatie si de la primarie ,deoarece doriti sa amplasati chioscul in apropierea unei scoli .

Autorizatii de la :
Directia sanitar - veterinara;
Directia de sanatate publica;
Directia mediului.

Pentru desfasurarea acestei activitati trebuie sa va racordati la sistemul de apa si canalizare,altfel nu veti obtine avizele scrise mai sus.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal