avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul nr. 50/1990, anexa 2, pct. 208
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul nr. 50/1990, anexa 2, pct. 208

tatal meu este nascut pe 13 03 1951 si si-a depus dosarul pentru pensionare in 14 oct 2010 avand o vechime totala de 37 ani 8 luni 6 zile iar grupa o are acordata pentru 23 ani,el avand meseria de lacatus mecanic auto.intrebarea mea este daca el se incadreaza cu meseria lui la pct 208 fiindca ia fost refuzata cererea de pensionare motivarea fiind grupa "ACT NORMATIV INCORECT (ORDIN,ANEXA,PUNCT)DE INCADRARE IN GRUPA A ll A DE MUNCA".Decizia ia venit dupa 2 luni.Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:15, 28 Decembrie 2010
Cei de la pensii au dreptate. Pct. 208 din anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990 are urmatorul continut:
Soferii care deservesc autocamioane (inclusiv asimilatele acestora) cu capacitatea de transport de cel putin 10 tone.
Luati legatura cu fostul angajator, a emis o adeverinta cu date incorecte.
va multumesc.si inca o intrebare;la ce punct se incadreaza meseria lui?
catalin51 a scris:
si inca o intrebare;la ce punct se incadreaza meseria lui?

Asta nu am cum sa va spun, ar insemna sa speculez. Incadrarea in grupa de munca rezulta din evidentele angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare grupa a ii-a de munca Patrick_ Patrick_ Titularului deciziei pensionare din 19.04.1990 care, conform adeverintei eliberata la data de 6.08.2009 de unitatea unde a fost incadrat ca sofer, in perioada ... (vezi toată discuția)
Punctul 208 din anexa 2 a ordinului nr. 50/1990 teodor.marius teodor.marius Cum pot afla conţinutul punctului 208, anexa 2 din Ordinul 50/1990? Mi-l puteţi trimite? (vezi toată discuția)
Grupa a ii de munca pentru soferi profesionisti GABI HOHA GABI HOHA Socrul meu a fost sofer pe cisterna de combustibil de 30 tone din 1997 pina in 2004, in aceasta perioada el nu a primit grupa a II de munca desi colegi de ai ... (vezi toată discuția)