Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul nr. 50/1990, anexa 2, pct. 208
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul nr. 50/1990, anexa 2, pct. 208

tatal meu este nascut pe 13 03 1951 si si-a depus dosarul pentru pensionare in 14 oct 2010 avand o vechime totala de 37 ani 8 luni 6 zile iar grupa o are acordata pentru 23 ani,el avand meseria de lacatus mecanic auto.intrebarea mea este daca el se incadreaza cu meseria lui la pct 208 fiindca ia fost refuzata cererea de pensionare motivarea fiind grupa "ACT NORMATIV INCORECT (ORDIN,ANEXA,PUNCT)DE INCADRARE IN GRUPA A ll A DE MUNCA".Decizia ia venit dupa 2 luni.Va multumesc anticipat
Cei de la pensii au dreptate. Pct. 208 din anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990 are urmatorul continut:
Soferii care deservesc autocamioane (inclusiv asimilatele acestora) cu capacitatea de transport de cel putin 10 tone.
Luati legatura cu fostul angajator, a emis o adeverinta cu date incorecte.
va multumesc.si inca o intrebare;la ce punct se incadreaza meseria lui?
catalin51 a scris:
si inca o intrebare;la ce punct se incadreaza meseria lui?

Asta nu am cum sa va spun, ar insemna sa speculez. Incadrarea in grupa de munca rezulta din evidentele angajatorului.