Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO decizie pilot
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO decizie pilot

Decizia pilot face referinta la incalcarea art. 1 din Protocolul la Conventie

In situatia in care un imobil a fost nationalizat in 1950 apoi vindut in 1997 si o decizie ulterioara respinge cererea de revendicare

Intrebari:
intrucit nu inteleg care este momentul in care s-ar fi incalcat drepturile propietarului si in ce consta incalcarea art1 din Protocol
va rog sa indicati care dintre momente s-ar fi incalcat si anume
la
1. nationalizare
2. vanzare imobil de catre primarie
3. respingerea cererii de revendicare si fara despagubire
multumesc

juridic2011, utilizator
Pe ce motiv vi s-a respins cererea de revendicare? Daca instanta romana a hotarat ca nu indepliniti exigentele legilor de restituire, nu puteti merge la CEDO. Nationalizarea nu este problema, aceasta petrecandu-se mult inainte de ratificarea de catre Romania a Conventiei Europene a Drepturilor Omului. Romania putea alege in 1990 sa nu restituie proprietatile nationalizate.

Problema este ca in ultimii 20 de ani, statul roman a creat drepturi patrimoniale prin legi de restituire, drepturi pe care titularii nu le pot valorifica. Pe de o parte, legile romane au inapoiat fostilor proprietari proprietatile nationalizate si acestia trebuie sa le primeasca pe acestea sau o despagubire echivalenta. De cealalta parte, legile din Romania au acordat si chiriasilor ICRAL proprietatea (in anumite conditii) asupra imobilelor, astfel incat si acestia trebuie sa-si realizeze dreptul.

Prin urmare, incalcarea Conventiei consta in faptul ca persoana nu se poate bucura de bunul sau recunoscut de instanta romana prin respectarea legilor statului roman. Aceasta contravine articolului 1 din Protocolul nr. 1 la Conventie. Din Atanasiu c Romaniei:

Dacă constatarea judiciară a naţionalizării
abuzive a imobilului nu atrage după sine în mod automat un
drept de restituire a bunului, Curtea observă că ea dă dreptul la
o despăgubire din moment ce din hotărârile instanţelor interne
ce au dobândit autoritate de lucru judecat reiese că condiţiile
legale impuse pentru a beneficia de măsurile de reparaţie, şi
anume naţionalizarea ilegală a bunului şi dovada calităţii de
moştenitor a fostului proprietar, erau întrunite
eumarian, utilizator
motivatie respingere cerere revendicare:
-buna credinta a cumparatorilor desi titlul statului nu s-a constituit legal
juridic2011, utilizator
Pai nu ati facut actiune pe Legea nr. 10/2001? Daca imobilul a fost nationalizat si sunteti mostenitor, orice aplicare a legii dupa 2001 v-ar fi recunoscut macar despagubirile. CEDO nu va poate da inapoi exact acel imobil...
-intrebarea mea a avut caracter didactic explicativ si am inteles sensul.
juridic2011, utilizator