Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM norma intreaga sau fractiune de norma??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM norma intreaga sau fractiune de norma??

Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare:o firma care are obiect de activitate asistenta spitaliceasca angajeaza cu 01.01.2011 un medic si o asistenta medicala radiologi(efectueaza rezonanta magnetica),mai exact,imagistica medicala.Din cate stiu trebuie angajati cu 6 ore/zi dar se considera 8 ore /zi.In contract trec fractiune de norma 6 ore /zi???Si inca ceva: in declaratiile de cas se considera conditii speciale de munca ? se inregistreaza cu 8 ore sau 6 ore?
Prin ordin M.S 870/2004 este reglementat faptul ca norma de munca pentru personalul din laboratoarele de radiologie este de 6 ore, astfel, in contractul de munca se trec cele 6 ore, care reprezinta norma de munca pe care trebuie sa o realizeze acest personal si nu o fractiune. Sunt conditii speciale de munca.
Nu faceti confuzie cu contractul individual de munca cu timp partial.
Un contract de munca pentru o functie in care legea prevede reducerea timpului de munca datorita conditiilor de munca se incheie pentru o norma intreaga ( 8 ore) iar salariatii efetueaza orarul redus conform legii.
Pentru ca o munca sa fie considerata ca fiind efectuata in conditii speciale unitatea trebuie sa obtina un astfel de statut pentru activitatile respective. Nu cunosc bine aceste prevederi poate cineva care are mai multa experienta va va da detalii.
Prin ordin M.S 870/2004 este reglementat faptul ca norma de munca pentru personalul din laboratoarele de radiologie este de 6 ore, astfel, in contractul de munca se trec cele 6 ore, care reprezinta norma de munca pe care trebuie sa o realizeze acest personal si nu o fractiune. Sunt conditii speciale de munca.
Nu faceti confuzie cu contractul individual de munca cu timp partial.

Daca in CIM nu este trecuta norma intreaga cum poate cineva sa faca diferenta?
adelaida_07, utilizator