avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM norma intreaga sau fractiune de norma??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM norma intreaga sau fractiune de norma??

Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare:o firma care are obiect de activitate asistenta spitaliceasca angajeaza cu 01.01.2011 un medic si o asistenta medicala radiologi(efectueaza rezonanta magnetica),mai exact,imagistica medicala.Din cate stiu trebuie angajati cu 6 ore/zi dar se considera 8 ore /zi.In contract trec fractiune de norma 6 ore /zi???Si inca ceva: in declaratiile de cas se considera conditii speciale de munca ? se inregistreaza cu 8 ore sau 6 ore?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 17:51, 28 Decembrie 2010
Prin ordin M.S 870/2004 este reglementat faptul ca norma de munca pentru personalul din laboratoarele de radiologie este de 6 ore, astfel, in contractul de munca se trec cele 6 ore, care reprezinta norma de munca pe care trebuie sa o realizeze acest personal si nu o fractiune. Sunt conditii speciale de munca.
Nu faceti confuzie cu contractul individual de munca cu timp partial.
Un contract de munca pentru o functie in care legea prevede reducerea timpului de munca datorita conditiilor de munca se incheie pentru o norma intreaga ( 8 ore) iar salariatii efetueaza orarul redus conform legii.
Pentru ca o munca sa fie considerata ca fiind efectuata in conditii speciale unitatea trebuie sa obtina un astfel de statut pentru activitatile respective. Nu cunosc bine aceste prevederi poate cineva care are mai multa experienta va va da detalii.
Prin ordin M.S 870/2004 este reglementat faptul ca norma de munca pentru personalul din laboratoarele de radiologie este de 6 ore, astfel, in contractul de munca se trec cele 6 ore, care reprezinta norma de munca pe care trebuie sa o realizeze acest personal si nu o fractiune. Sunt conditii speciale de munca.
Nu faceti confuzie cu contractul individual de munca cu timp partial.

Daca in CIM nu este trecuta norma intreaga cum poate cineva sa faca diferenta?
Ultima modificare: Marți, 28 Decembrie 2010
adelaida_07, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod cor si timp de munca rdk67 rdk67 buna ziua, am 2 intrebari: 1-care este codul COR pentru asistent medical stomatologie si asistent medical radiologie (fara studii superioare)? Aleg codul pt ... (vezi toată discuția)
Program ture radiologie padurean irina padurean irina vreau sa va intreb daca e legal sa se lucreze 12 ore in lab radiologie? mai nou ni se impune un program 12 cu 24.....??? multumesc! lucram in 3 ture! (vezi toată discuția)
Timp de lucru in anatomie patologica annabellaxannabella annabellaxannabella Buna ziua :) Imi puteti spune conform carei legi timpul de lucru este de 6 ore in laboratoarele de anatomie patologica? Se aplica aceasta lege si in domeniul ... (vezi toată discuția)